Прес-центр2 серпня 2018, 13:08

До уваги землевласників: Як правильно оформити договір оренди землі?

Все частіше села на Луганщині стають епіцентрами земельних протистоянь. Недобросовісні сільгосптоваровиробники, користуючись юридичною безграмотністю селян, порушують їх право розпоряджатися земельними паями. Нерідко власники земельних паїв, підписуючи договір оренди, навіть не читають його, або не наполягають на отриманні свого примірника договору. Тому при виникненні проблем дуже важко вплинути на ситуацію.

Таким чином, на сьогодні стає актуальним питання щодо правильності оформлення договорів оренди землі та подальшої їх реєстрації у відповідних органах.

Спеціалісти Головного територіального управління юстиції у Луганській області в рамках проекту «Я маю право!» надають роз’яснення, як правильно оформити договір оренди, за яких умов його можна розірвати та на що варто звертати увагу землевласникам у першу чергу.

По-перше, договір оренди землі укладається у письмовій формі та, за бажанням однієї зі сторін, може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 з останніми змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 890.

         По-друге, у договорі має обов’язково міститися інформація про об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування, цільове призначення та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендну плату (розмір, індексація, спосіб та умови розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальність за її несплату).

         За згодою сторін, у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. Земельна ділянка за договором оренди землі вважається переданою орендодавцем орендареві тільки з моменту державної реєстрації права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

По-третє, мінімальний строк оренди для земельних ділянок сільськогосподарського призначення становить 7 років. Для земельних ділянок сільськогосподарського призначення, на яких проводиться гідротехнічна меліорація, строк дії договору не може бути меншим 10 років, а максимальний строк оренди не може перевищувати 50 років. Розмір орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін. Проте, ця сума не може бути меншою, ніж 3% вартості земельної ділянки.

         Необхідно знати, що зміна умов договору оренди землі чи розірвання цього договору здійснюється лише за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору чи його добровільного розірвання спір вирішується в судовому порядку. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім випадків, коли така можливість прописана у самому договорі.

         За додатковою консультацією можна звертатися до Головного територіального управління юстиції у Луганській області за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22, тел./факс: (06452) 4-22-16, e-mail: vdrp@lugjust.gov.ua

 

За інформацією

 Головного територіального управління юстиції у Луганській області