Прес-центр4 березня 2020, 15:03

Інформує Держпродспоживслужба:

Ветеринарно-санітарні вимоги, обовʼязкові для виконання в галузі бджільництва

1. Реєстрація пасіки за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи відповідно до Порядку реєстрації пасік.

2. Ветеринарно-санітарний паспорт, відповідно до вказаного Порядку, видається державною установою ветеринарної медицини після обстеження пасіки.

3. Ветеринарно-санітарний паспорт є офіційним документом, який слід пред’являти для отримання ветеринарного свідоцтва або довідки.

4. При розміщенні, облаштуванні пасіки, утриманні, годівлі, розведенні бджіл необхідно дотримуватися вимог Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл.

5. Власникам бджолосімей, пакетів, маток, що перевозяться, видається ветеринарне свідоцтво (довідка) державними установами ветеринарної медицини. До перевезення на медозбір допускаються клінічно здорові бджолосім'ї, які піддавалися профілактичним обстеженням та обробкам, а також клінічному огляду перед відправленням.

6. Пасіки піддаються ветеринарно-санітарному обстеженню, не менше двох разів на рік з одночасним відбором зразків підмору, розплоду бджіл та іншого матеріалу.

7. При встановленні заразних захворювань бджіл пасіку оголошують неблагополучною та вводять обмеження на реалізацію продуктів бджільництва.

8. Для лікування бджіл застосовують лише зареєстровані в Україні препарати згідно з настановами щодо їх застосування.

9. Підставою для реалізації меду на продовольчому ринку є наявність ветеринарно-санітарного паспорта та експертний висновок державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку.

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані:

1. Дотримуватися чинних нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу).

2. Завчасно, до початку проведення обприскування, попередити пасічників через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, телебачення та інші засоби інформації) про кожне застосування засобів захисту рослин.

3. У повідомленні про застосування засобів захисту рослин сповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

4. При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ.

5. При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів у повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору, на відстань більше 5 км від місцяпроведення авіаційних обробок на період до 5 діб.

6. Не застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.

7. Застосовувати у сільському та лісовому господарствах, на присадибних ділянках тільки тi пестициди i агрохiмiкати, що пройшли державну реєстрацію i включені в Перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні

8. Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, безпосереднього контакту покрову бджіл з робочим розчином інсектицидів.

9. Використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди.

10. Суворо дотримуватися регламентів застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин. При використанні високотоксичних для бджіл піретроїдних інсектицидів паралельно застосовувати репеленти, що забезпечать збереження життя робочих бджіл на період токсичної дії інсектициду.

11. Обмежувати застосування мікрокапсульованих препаративних форм.

12. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках.

13. У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.

14.  Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно-крапельне) і 4 м/с (крупно-крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні.

15. Проводити обприскування авіаційним методом в ранкові та вечірні години дня при швидкості руху повітря, що не перевищує 3м/с (дрібно-крапельне обприскування) і 4м/с (крупно-крапельне обприскування), температурі повітря не вище +22 градуса

16. Всі проведені хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах, теплицях і інших об’єктах господарства.