Прес-центр21 березня 2023, 17:03

Про ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми

Під час війни все більше людей, особливо з числа переміщених осіб, потрапляють у скрутні становища. Саме тому сьогодні дуже важливо інформувати громадян про ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми з метою сексуальної, трудової та інших форм експлуатації. Варто бути обізнаними і про проблеми, пов’язані з насильством за ознакою статі, зокрема щодо вразливих категорій населення - дітей, підлітків, жінок, людей в складній фінансовій ситуації, осіб з інвалідністю тощо.
У багатьох випадках злочинці зловживають довірливістю людей. Торгівля людьми не є винятком. Більше того, у випадку війни в Україні на руку злочинцям грає й складний психологічний стан людей, які змушені були залишити власні домівки, пройти крізь інші важкі випробування. Насамперед це стосується жінок і дівчат - саме вони становлять більшу частину біженців.
Через війну та спричинені нею обмеження щодо проведення часу на вулиці та традиційного навчання у школах діти значно більше часу перебувають в Інтернеті. А там є люди, які можуть так чи інакше скористатися довірливістю чи вразливістю дитини і завдати їй шкоди. Тому важливо вміти розпізнавати ознаки, що можуть свідчити про ризики для дитини в Інтернеті: тривалі нічні спілкування з невідомими людьми; дитина терміново перериває спілкування, якщо це можуть побачити батьки; дитина отримує подарунки через пошту або кур’єра від невідомих осіб; дитина не хоче обговорювати її активність в Інтернеті. Будьте пильними! Допоможіть дитині не потрапити до шахраїв!.
Запам’ятайте! Торгівля людьми не обов’язково супроводжується насильством або погрозами. Злочинці можуть маніпулювати довірою, зловживати владою або скористатися вразливим становищем людини.
В Україні вже понад 11 років існує законодавство, яке гарантує допомогу з боку держави - навіть більший захист порівняно з потерпілими від інших злочинів. Зокрема, такі люди мають право звернутися за місцем свого перебування до районної або обласної державної адміністрації з заявою про отримання в Україні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. Особам, які подають таку заяву, повідомляється про можливість одержання допомоги та її види.
Якщо ж ви підозрюєте, що потрапили в руки торговців людьми, - відразу телефонуйте до Нацполіції – 102 або до Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 чи 527 (безкоштовно та анонімно). Якщо знаходитесь за кордоном можна звернутися на номер 112 (лінія екстреної допомоги в ЄС).
Торгівля людьми – це не вигадки, це – реальність! Бережіть себе та своїх близьких!